اختتامیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری با معرفی برترین هابه گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، در این آئین که با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعدادی از نمایندگان مجلس و همچنین روسای ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همراه بود، «جایزه زیست ایران» که از سوی ستاد توسعه زیست فناوری و با مشارکت فعالان این حوزه برای چهارمین جشنواره زیست‌فناوری تعریف شده بود، به 6 شرکت دانش بنیان، 3 شرکت فناور، 3 پژوهشگر اعطا شد.
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در سخنانی با بیان اینکه در این مراسم انتظار می رود بیشتر فعالان و کسانی که بصورت عملی درگیر فعالیت های بیوتکنولوژیک هستند صحبت کنند، ضمن احترام به تمام زحمتکشان و دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه، اظهار امیدواری کرد که در سال های بعد شاهد صحبت ها و نقطه نظرات فعالان این عرصه باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه زمان زیادی از آغاز فعالیت های برخی فناوری های پیشرفته از جمله بیوتکنولوژیکی در کشور نمی گذرد، گفت: کشور ما با اینکه در بخش هایی از جمله ‘های تک’ همپای بسیاری از کشورها پیش می رویم اما بخش بیوتک حتی به دوره نوجوانی نیز نرسیده است و نیازمند سرمایه گذاری جهشی و تصاعدی است.
دییر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در عین حال نوپایی زیست فناوری و وجود انرژی فراوان از جمله جوانان و دانشمندان دارای انگیزه را یک مزیت مناسب در این بخش خواند و شرط بالفعل شدن این انرژی عظیم را رفع گرفتاری ها و مقررات دست و پا گیر دانست.
وی ادامه داد:متاسفانه در برخی بخش ها دوستانی که مسوولیت کارگزاری و تسهیل گری دارند، دائما در حوزه هایشان سدهایی در مقابل دانشمندان جوانمان ایجاد می شود و آنان از تحقیق و خلق ثروت باز می دارد.
مخبردزفولی اظهارکرد: اتفاقا این قبیل مراسم جای آن است که دانشمندان و فعالان عرصه عمل بیایند درد دل کرده و گره ها و سختی ها و نیز مراکزی را که با آنان همکاری نمی کنند، بازگو کنند.
وی با بیان اینکه مبلغ 500 یا 600 میلیون دلار کار شده در حوزه زیست فناوری با سختی حاصل شده است و رقم چندانی محسوب نمی شود که بر سر آن مناقشه صورت گیرد، از منازعات علمی موافق و مخالف در رسانه ملی مانند بحث تراریخته ها که ترس و واهمه مردم را بدنبال خواهد داشت، انتقاد کرد.
وی ادامه داد: درست است که امکانات بالقوه فراوانی در کشور وجود دارد اما تبدیل آن به بالفعل از طریق اجتماع دانشمندان جوان و نه بحث های ناامیدکننده صورت می گیرد.
مخبر دزفولی در ادامه، یکی از معضلات کشور را که به اعتقاد وی از قبل از انقلاب ایجاد شده است، واردات محور بودن اقتصاد دانست و گفت: این به شکلی است که در کشور برای فعالان امر واردات مشکل خاصی وجود ندارد اما به محض اینکه یک جریان محقق و دانش بنیان قصد کار داشته باشد با هزار نوع قانون قاعده برخورد می کند.
وی با این تاکید که تنها به راه اندازی شرکت های دانش بنیان نبایستی بسنده کرد، افزود:هر گاه شرکت های دانش بنیان ما منطقه را گرفتند، بایستی خوشحال باشیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که خود تا حدودی با بخش بیوتک آشناست، یکی از راهکارهای رفع مشکلات موجود در حوزه بیوتکنولوژی را در همدلی و ارایه مشاوره در زدودن قوانین و مقررات زائد و همراه کردن مسئولان دانست.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته آن بخشی که مربوط به نقشه جامع علمی در حمایت از بخش بیوتک می شود از جمله تعیین بیوتک بعنوان اولویت نخست 20 سال آتی، تاکید بر حضور در بازارهای بین المللی، نگارش سند مستقل بیوتکنولوژی، سپردن این بخش به دست متولی معین و مشخص که همان ستاد زیست فناروی است و همچنین تعریف صندوق پشتیبان، انجام شده است که البته با جلسات تخصصی در حاشیه چنین نمایشگاه هایی می توان گام های بعدی را برای رفع مشکلات برداشت.

**دشواری دستیابی به رشد سه درصدی زیست فناوری در بازار جهانی
مصطفی قانعی دبیر علمی چهارمین جشنواره زیست فناوری نیز در سخنانی در این آیین اظهارکرد: با هوشمندی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع زیست فناوری در اولویت الف قرار گرفت که مطابق با آن ضرورت رشد 3 در صدی در بازار جهانی مشخص شده است.
وی با تاکید بر این که مطالعه بازار نشان می دهد که رشد زیست فناوری از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده است، در عین حال دستیابی به رشد سه درصدی را با توجه به رشد کشورهای پیشرفته در این حوزه دشوار دانست.
قانعی با اذعان به این که کل مبلغ دریافتی موسسات زیست فناوری 590 میلیاردتومان است که با کسر دستمزدها رقمی محسوب نمی شود، ادامه داد: این در حالی است که در این بین 66 درصد از این اعتبار تنها به دو مرکز زیست فناوری اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه، کل میزان تسهیلات اعطایی به حوزه زیست فناوری 146 میلیارد تومان بوده است، گفت: سرمایه گذاری یکی از کشورهای پیشرفته در این حوزه 150 میلیارد دلار است.
دبیر علمی چهارمین جشنواره زیست فناوری در ادامه، عملکرد صندوق زیست فناوری را که در دو ماهه سالجاری بیش از 8.5 میلیارد تومان یعنی برابر با کل سال گذشته، از این حوزه حمایت داشته است، مطلوب ارزیابی کرد.
وی با تاکید بر اینکه حوزه زیست فناوری را وضع دو یا سه قانون متحول خواهد ساخت، یکی از این قوانین را الزام مصرف کودزیستی سالم به جای کودشیمیایی و همچنین جایگزینی پروبیوتیک به جای آنتی بیوتیک در خوراک مرغ ذکر کرد.

**موفقیت شرکت های دانش بنیان، موثر در جذب نخبگان
معاون توسعه فناوری ریاست جمهوری نیز در این آئین در سخنانی با تاکید براینکه، حوزه زیست فناوری امید انسان را برای زندگی افزایش می دهد، یکی از راهکارهای رفع پدیده ریزگردها راکه در سال های اخیر موجبات نگرانی بسیاری از شهروندان را فراهم کرده است، تنها استفاده از فناوری های زیست محیطی دانست.
علی وطنی با اشاره به برخی آمارها درباره خروج نخبگان ایرانی از کشور و زندگی در خارج از کشور گفت: این اتفاقات زیبنده کشورمان نیست البته طبق آمار بنیاد ملی نخبگان روزانه سه نفر از نخبگان به کشور باز می گردند.
وی یکی از دلائل اصلی بازگشت نخبگان از کشورهای خارج به کشور را راه اندازی و فعالیت شرکت های دانش بنیان در ایران دانست و گفت: آنها با وجود چنین برنامه هایی اشتیاق پیدا کرده که به کشور بازگردند و نمی خواهند دیگر در کشور اجنبی باشند.
وطنی با اشاره به این که حمایت و تسهیلات مالی و قانونی و تضمین بازار از جمله مسائلی است که فعالان حوزه دانش بنیان با آن درگیر هستند، گفت: هم اکنون حدود 110 خدمت به فعالان شرکت های دانش بنیان ارائه می شود؛ که البته بایستی این میزان بسیار بیشتر شود.

**بسترهای مناسب برای ارتباط صنعت و مراکز پژوهشی وعلمی لحاظ شده در قوانین
رییس کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این آئین با اشاره به قوانین حمایتی مجلس شورای اسلامی در حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: ما قوانین مترقی را در حوزه حمایت از فناوری و شرکت های دانش بنیان در مجلس تصویب کردیم؛ اگر به این قوانین توجه لازم صورت گیرد، حتما شاهد تحول چشم گیری در حوزه توسعه و پیشرفت فناوری های نو و ارتباط بین صنعت و دانشگاه خواهیم بود.
محمد مهدی زاهدی حمایت مالیاتی از این شرکت ها و واگذاری بخشی از ارزش افزوده معادن و صنایع و همچنین قانون رفع موانع تولید را بخشی از قوانین مربوط به حمایت از شرکت های دانش بنیان دانست و گفت: این قانون اواخر سال 1393 به تصویب مجلس رسید و اخیرا دولت آئین نامه اجرایی آن را ابلاغ کرد.
وی گفت: در این قوانین بسترهای خوبی برای ارتباط بین حوزه های پژوهشی، کاربردی، صنایع و دانشگاه ها ایجاد شده به طوری که اختیارات مناسبی برای فعالیت در شرکت های دانش بنیان به دانشگاه ها، اعضاء هیات علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری داده شده است.
زاهدی، ضمن اظهار تاسف از اینکه، در حال حاضر کشورمان از جمله کشورهای جا مانده در حوزه کسب و کار است، یکی از ملزومات رسیدن به جایگاه مناسب در دنیا را کسب دانش و اطلاعات دانست و در عین حال با تاکید بر چرخه تولید علم گفت: باید تا سال 1400 رتبه صادرات کشور با فناوری بالا از 8 منطقه به رتبه 3 برسد که البته می توانیم به رتبه بهتری نیز دست یابیم.
چهارمین نمایشگاه زیست فناوری با هدف ترویج علم و فناوری با موضوع زیست فناوری، فراهم کردن فضای تبادل اطلاعات و تکنولوژی و ارتباطات دو جانبه با حضور بیش از 260 شرکت دانش بنیان داخلی از 27 تا 29 شهریورماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.
**1836**1440
خبرنگار: یوسف درویشی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *