از واکسن آنفلوآنزای فصلی ایرانی چه خبر؟دکتر مصطفی قانعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این کار توسط محققان ایرانی چند سال پیش آغاز شد و امسال وارد بازار داخلی می شود.
وی در خصوص تولید واکسن هاری انسانی هم گفت: محققان ایرانی در حال تلاش برای تولید این واکسن هستند و سال آینده در مجموعه انستیتو پاستور ایران تولید خواهد شد.
قانعی با اشاره به این که واکسن های دیفتری، کزاز، MMR، هپاتیت و سل در داخل کشور تولید می شود، بیان کرد: واکسن سیاه سرفه قبلا در کشور تولید می شد که الان این کار صورت نمی گیرد.
وی در خصوص انعقاد قرارداد واردات واکسن پنتاوالان (پنج گانه) با کوبا گفت: این کار در مراحل نهایی بوده و براساس آن واکس مورد نیاز کشور را از کوبا وارد خواهیم کرد.

**شهر واکسن در حال ساخت است
رئیس سابق انستیتو پاستور ایران همچنین اظهار کرد: مجموعه تولید واکسن با عنوان شهر واکسن در حال ساخت می باشد، این کار هزینه تولید واکسن را کاهش خواهد داد.
وی با بیان این که شهر واکسن احتمالا تا 10 سال آینده راه اندازی خواهد شد، گفت: این مجموعه فقط تولید واکسن نسل جدید را در دستور کار قرار می دهد.
وی تاکید کرد: واکسن های آینده دیگر واکسن های عفونی نخواهند بود و بنابراین مجموعه ای مانند شهر واکسن باید راه اندازی شود تا براساس کار علمی تولیدد این گونه واکسن ها را در دستور کار قرار گیرد.
مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید انستیتو پاستور ایران امروز چهارشنبه با حضور قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، جمعی از مسئولین و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انستیتو پاستور برگزار شد.
علمی ** 1201 **
خبرنگار: عبدالکریم جبارپورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *