افزایش شیر گاو با استفاده از نور مصنوعیبه گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، این دستگاه که به شکل یک ماسک ساخته شده و Bovine Light Mask نام دارد، روی صورت گاوها قرار می‌گرد و نور مصنوعی را به چشمان آن‌ها می‌تاباند. این پرتوهای نوری موجب تحریک ترشح هورمون ملاتونین شده و در نتیجه چرخه تولید شیر تسریع می شود.
در مدرن‌ترین گاوداری‌ها، محل زندگی گاوهای شیرده در پاییز و زمستان، روزانه حدود 18 ساعت با استفاده از نورهای مصنوعی، روشن می‌شود تا شیر کافی در بدن آن‌ها تولید شود. اما این ماسک جدید نیاز به این مدت طولانی نوردهی را از بین می‌برد.
گاوهایی که از این ماسک‌ها استفاده می‌کنند، بدون کاهش بازدهی می‌توانند آزادانه در مزارع باز بچرند. در واقع این ماسک‌ها میزان بازدهی گاوداری را بدون نیاز به اضافه کردن تعداد گاوها، افزایش می‌دهد.
محققان در آزمایشات اولیه‌ای که در طول 12 هفته و با استفاده از چندین گاو شیرده انجام شد، دریافتند این دستگاه قادر است میزان شیردهی گاوها را تا 9 درصد افزایش دهد.
شرکت سازنده این دستگاه توانسته است جایزه Agri-Technology Established Company Innovation Award را در ایرلند به دست آورد.
در حال حاضر محققان در تلاشند تا طراحی و فرآیند ساخت این ماسک نوری را بهبود بخشند تا برای تولید انبوه و عرضه عمومی به بازار آماده شود.
علمی (6)**9259**1440
متذجم: سپیده علی کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *