انعقاد تفاهم نامه همکاری وزارت علوم ایران و منابع انسانی مجارستان در یزد



این تفاهم نامه در نشستی مشترک در تالار اندیشه دانشگاه یزد به امضای حسین سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین ‏‏‌الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین‌‏‏ المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و « لازلو پالکوویچ » قائم مقام وزیر و معاون آموزشی وزارت منابع انسانی مجارستان رسید.
همکاری 2 کشور در حوزه های اولویت‌ دار انرژی، مدیریت آب و سلامت، دعوت از پژوهشگران ایران و مجارستان برای شرکت در همایش ها، کارگاه‌ های آموزشی و سایر رویدادهای علمی، اشتراک گذاشتن تجارب علمی یکدیگر، انجام پژوهش‌ های مشترک، تبادل فرصت‌ های مطالعاتی برای اعضای هیات علمی، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، برگزاری کارگاه‌ های آموزشی مشترک، همکاری در چارچوب برنامه‌ های بین المللی و اجرای برنامه های مشترک در مقاطع تحصیلات تکمیلی از جمله موارد همکاری این تفاهم نامه است.
پیش از انعقاد این تفاهم، نشست کارگروه مشترک همکاری های علمی ایران و مجارستان برگزار شد.
همچنین رئیسان دانشگاه های سمنان و « ایگر » مجارستان نیز به نمایندگی از این دانشگاه ها تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کردند.
چندی پیش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با پیشنهاد دانشگاه یزد مبنی بر انتخاب این دانشگاه به عنوان مرجع ملی همکاری های بین المللی با مجارستان موافقت کرد.
شهرهای یزد و یاسپرین مجارستان در گذشته تفاهم نامه خواهر خواندگی منعقد کرده بودند و این مرجعیت گام موثری برای تقویت روابط و توسعه جایگاه علمی یزد با مجارستان خواهد بود.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ارتباط علمی دانشگاههای کشورمان با سایر کشورها، برای هر کشور یک دانشگاه را به عنوان مرجع ملی و نماینده کشورمان انتخاب و معرفی می کند و همه فعالیتها و ارتباطات سایر دانشگاه ها با کشور مورد نظر زیر نظر این دانشگاه انجام خواهد شد.
هم اکنون افزون بر 14 هزار دانشجو در دانشگاه یزد تحصیل می کنند که حدود 6 هزار نفر آنان در خوابگاهها مستقر هستند.
استان یزد با یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت 100 هزار دانشجو دارد که در 60 مرکز آموزش عالی تحصیل می کنند.
7532* 2047*خبرنگار: سعید صادقی مقدم – انتشار – عباسقلی اشکورجیری
irnayazdd@



انتهای پیام /*










شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *