ایران و ارمنستان موافقت نامه نانو و سلول های دانش بنیان امضا کردندبه گزارش ایرنا، این توافق که در حاشیه برگزاری همایش دو روزه علمی و فناوری دو کشور در ایروان پایتخت ارمنستان با حضور سیدکاظم سجادی سفیر ایران و سعید سرکار دبیر ستاد نانو عصر شنبه امضا شد، در برگیرنده همکاری های گسترده ای در حوزه نانو و سلول های دانش بنیان است.
انجام تحقیقات در زمینه های علمی بویژه نانو، برگزاری کارگاههای مشترک، انتقال تجربیات و پیشرفت های مرتبط، همکاری برای تبدیل یافته های علمی به کالاهای صنعتی و تجاری از جمله بین دانشمندان حوزه نانو از جمله محورهای این موافقت نامه است.
سجادی سفیر ایران در حاشیه امضای این توافق به خبرنگار ایرنا گفت: خوشبختانه معرفی توانمندی های نانو و دانش فنی ایرانی توانسته است، امروز جایگاه والایی را به نام خود در جهان رقم بزند، لذا امروز شاهد حضور این فناوری در ارمنستان کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی هستیم تا همکاری و مشارکت دو طرف برای بهره گیری هرچه بیشتر از توان یکدیگر شکل گیرد.
سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز پس از امضای موافقت نامه با شرکت های ارمنستانی، اظهار کرد: پیشرفت های چشمگیر جمهوری اسلامی در عرصه فناوری و نانو، موجب روی آوردن بخش های مختلف صنعتی در داخل به استفاده از دستاوردهای نو با هدف افزایش کیفیت و هزینه کمتر در تولید شده است و شاهد عرضه محصولات بهتر و رقابتی تر ایران در بازارهای جهانی هستیم.
در همایش علمی و فناوری دو کشور هم که با حمایت اتحادیه اروپا برگزار شد و سورن کارایان وزیر توسعه اقتصادی و سجادی نیز حضور داشتند، دانشمندان و پژوهشگران ایرانی تجارب و پیشرفت های صورت گرفته بخش نانو را به همتایان ارمنستانی ارائه کردند.
پس از سفر دی ماه سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایروان و مذاکره با سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان، مذاکرات اعضای هیات عالی همراه با همتایان و سپس رفت و آمد متقابل هیات های مختلف، برنامه ها و زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور فراهم شده است.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *