بهبود فناوری تولید آندهای جریان تزریقی توسط محققان دانشگاه تهرانآند (Anode)، الکترودی است که جریان الکتریکی از طریق آن وارد دستگاه الکتریکی (electrical device) قطبیده می‌شود.
به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روابط ‌عمومی دانشگاه تهران، این طرح پژوهشی با همکاری دکتر کارن ابری نیا، دکتر فرشاد کوثری، مهندس احد شفیعی و به کارفرمایی شرکت انتقال گاز ایران با هدف بهبود کیفیت ساخت آندهای چدن پرسیلیسیم، ریخته‌‌گری در دو نوع قالب ماسه‌ای و فلزی انجام شده است.
قالب ماسه‌ای به وفور در دنیا استفاده شده است؛ اما فناوری قالب فلزی تنها در انحصار چند شرکت است. ریخته‌گری در قالب فلزی سبب انجماد جهت‌دار و ریزدانه شدن ساختار می شود که افزایش استحکام و یکنواختی ریزساختار مقاوم در برابر خوردگی را به همراه دارد.
حجم عظیمی از آندهای چدن پرسیلیسم برای حفاظت کاتودیک خط لوله هر ساله در دنیا مصرف می‌شود. در کشور ما نیز به دلیل خطوط لوله فراوان گاز و نفت، این آندها استفاده می‌شوند.
با اینکه برخی شرکت‌های داخلی برای بومی‌سازی فناوری تولید چدن‌های پرسیلیسیم از سال های قبل تلاش کرده بودند، کیفیت تولید آندهای مذکور در کشور نسبت به رقبای خارجی بسیار پایین‌تر است. آندهایی از جنس چدن پرسیلیسیم به دلیل هزینه تمام شده مناسب بوده و با داشتن مقاومت بالا به انواع خوردگی، یکی از گزینه‌های مطرح در جهت حفاظت از سازه‌های صنعتی هستند.
این گروه تحقیقاتی پس از کنترل پارامترهای مؤثر در ریخته‌گری، در هر دو قالب ماسه‌ای و فلزی توانستند به قطعات کاملاً سالم دست یابند.
علمی**9157**1440
تنظیم: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *