تاسیس نهادهای پژوهش و فناوری ملی تایید شدبه گزارش عصر سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، منصور کبگانیان در پایان جلسه نودوهفتم شورای راهبردی ستاد نقشه جامع علمی کشور در مورد دستورات این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: بحث اصلی در دستور شماره 3 در مورد ادامه ماموریت های جهاد دانشگاهی بود و جلسه به تاسیس نهادهای پژوهش و فناوری ملی RTI پرداخت. این نهاد برای حمایت فناورانه از موسسات خصوصی و شرکت هایی است که پژوهش برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و در بسیاری کشورها باعث تجاری سازی علم و فناوری شده است.
وی تاکید کرد: کلیات موضوع تایید شد؛ با توجه به این نکته که جهاد دانشگاهی در حوزه هایی که سابقه یا تخصص دارد نهادهای ملی پژوهش و فناوری را ایجاد کند و شاخص ارزیابی این نهادها تعداد شرکت های خصوصی باشد که ایجاد یا حمایت کرده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر گفت: این نهادها رقیب بخش خصوصی نیستند؛ بلکه به میزان حمایت از بخش خصوصی دولت نیز از آنها پشتیبانی می کند. این محور از ماموریت جهاد دانشگاهی به تایید رسید و اگر اساسنامه آماده شود در دستور کار برای تایید نهایی قرار می گیرد.
وی همچنین دستور دیگر این جلسه را اشتغال دانش آموختگان و هدایت شغلی دانست و گفت: آسیب شناسی این موضوع و راهبردهای آن ارائه شد. تزدیک به 15 نهاد و سازمان ملی و دولتی طرح های خود را تاکنون ارائه داده اند و در جلسات بعدی با حضور همه دستگاه ها به این موضوع می پردازیم.
کبگانیان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، یکی از ماموریت های جهاد دانشگاهی را در راستای نقشه جامع علمی کشور تاسیس نهادهای پژوهش و فناوری برشمرد و در مورد ادامه روند و عینی شدن این نهادها گفت: چارچوب کلی تاسیس این نهادها تصویب شد، اما هنگام ارائه اساسنامه مراحل تصویب نهایی را می گذراند و وقتی ابلاغ شود رسمی و قانونی خواهد بود.
وی افزود: البته جهاد دانشگاهی نهادهایی را تاسیس می کند که در حوزه تخصص جهاد است؛ مانند سلول های بنیادین، دکل های نفت و …،در این محورها نهادهایی را ایجاد می کند.
کبگانیان با اشاره به موضوعات پیش از دستور جلسه گفت: موضوع ابراز نگرانی در مورد ادغام برخی ستادهای اولویت های علم و فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شد.
وی ادامه داد: با توجه به حضور نداشتن مدیران معاونت یادشده، قرار شد در جلسه بعد این موضوع باز طرح شود؛ ولی نظر شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور این است که ادغام ها نباید اولویت های علمی و فناوری را مخدوش کند و اصول و سیاست های نقشه جامع علمی کشور را نادیده بگیرد که با همین انگیزه ستادهای مختلفی در حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: دستور بعدی ارائه گزارش 2017 شاخص جهانی نوآوری بود که جایگاه کشور را بر اساس 7 شاخص مهم در بین کشورهای منطقه و جهان مشخص می کند.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به صعود و نزول بخش علمی کشور در بعضی حوزه ها خاطرنشان کرد: این شاخص ها شامل چارچوب نهادی با ارتقای 6 رتبه ای، سرمایه انسانی و پژوهش 3 رتبه ارتقا، حوزه زیرساخت با نزول 8 رتبه ای، شاخص پیچیدگی بازار 10 رتبه تنزل مقام و در حوزه پیچیدگی کسب و کار 4 رتبه تنزل، همچنین در رتبه های خروجی دانش و فناورانه 18 رتبه و در شاخص خروجی خلاق نیز 10 رتبه ارتقا شد.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار:محتشمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *