تداوم روند کاهشی تراز دریاچه ارومیهفرهاد سرخوش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت اصلی کاهش تراز دریاچه ارومیه در سه ماه گذشته را تبخیر بالای آب و کاهش 36 درصدی بارندگی ها دانست و گفت: حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری با بارش 205 میلی متر، یکی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور به ثبت رسیده و این امر در احیا دریاچه تاثیر نامطلوب گذاشته است.
وی میزان مساحت فعلی دریاچه ارومیه را یکهزار و 734 کیلومتر اعلام کرد که نسبت به هفته گذشته نزدیک به 266 کیلومتر کاهش را نشان می دهد.
وی طی ماه های اخیر در حالی برای افزایش تراز دریاچه ارومیه با آغاز فصل پاییز و شروع بارندگی ها ابراز امیدواری کرده بود که با وجود کاهش چشمگیر دمای هوا و آغاز بارش های کوهستانی، همچنان تراز دریاچه با سرعت قابل توجهی در حال کاهش است.
وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رها سازی آب سدها از آذرماه آغاز می شود.
سرخوش گفت: دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها به عنوان منابع آب ورودی به دریاچه تامین می شود.
وی تاکید کرد: با توجه به خشکسالی رخ داده در منطقه، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون پهنه آبی به نام دریاچه ارومیه وجود نداشت.
به گزارش ایرنا، تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن تنها 24 سانتی متر فاصله دارد و در صورت ادامه روند کنونی شاهد ثبت رکوردی جدید برای نگین آبی آذربایجان خواهیم بود.
دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و حتی بر روی دما هوا و وزیدن بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است.
3214/3072
** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *