ترازصادرات و واردات دارویی کشور باید مثبت شودبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر ایرج حریرچی روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای انستیتو پاستور ایران، افزود: هرچند صادرات داروی ما 2.5 برابر شده اما هنوز نسبت واردات از صادرات بیشتر است و این نسبت 9 به یک است.
وی با اشاره به اینکه بعد از طرح تحول سلامت، واردات دارو کاهش یافته است. واردات یک میلیارد و 350میلیون دلاری واردات به یک میلیارد و 50 میلیون دلار کاهش یافته است که صرفه جویی قابل توجهی است.
حریرچی اضافه شدن تعداد بیمه شدگان را از دستاوردهای طرح تحول سلامت اعلام کرد و گفت: 10 میلیون نفر در اثر این طرح بیمه شده اند.
وی افزود: از جمعیت حدود 80 میلیونی بیش از 81 میلیون و 600 هزار دفترچه صادر شده است.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم در قالب منابع مالی پیش بینی شده ادامه خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه نظام سلامت اعم از خانه های بهداشت، مراکز بهداشت، بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پرشکی وسیله برای ارتقا سلامت مردم هستند، گفت:هر بیماری باید به اندازه خودش مورد توجه قرار گیرد.

** ضرورت تدوین نقشه راه علمی انستیتو پاستور ایران
وی بر لزوم تدوین نقشه راه علمی انتستیو پاستور ایران تاکید کرد و گفت: انستیتو پاستور باید به مراکز علم و فناوری منطقه تبدیل شود و در حوزه سلامت نقش کلیدی را ایفا کند.
قائم مقام وزیر بهداشت اظهار کرد که وزارت بهداشت و زیر مجموعه های آن مانند دانشگاه های علوم پزشکی باید همراهی و همکاری لازم را با این مجموعه داشته باشند تا این هدف مهم محقق شود.
وی به افتخارات انستیتو پاستور ایران اشاره کرد وگفت: مهمترین نقش این مجموعه در نظام سلامت، فراهم کردن ارائه خدمات مناسب به مردم است و پاستور باید در این جهت حرکت کند.
حریرچی اظهار کرد که حدود سه سال آینده پاستور ایران 100ساله می شود و باید با ارائه خدمات مناسب و محصول شایسته علمی در حوزه سلامت این رویداد هم را جشن بگیریم.
حریرچی به جایگاه برجسته انستیتو پاستور ایران از نظر علمی اشاره کرد و گفت: این مرکز با ١٦٠ هیات علمی و شرکت های دانش بنیان از برخی دانشگاه های علوم پزشکی هیئات علمی بیشتری دارد.
** 1201**1440
** خبرنگار: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *