تزریق آمپول دگزامتازون در مبتلایان به بیماری آنفلوانزا ممنوع استفریدون رحمانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی پزشکان با تجویز دگزامتازون بدنبال درمان سریع این بیماری هستند، درحالی که در برخی موارد تزریق این دارو منجر به تشدید علائم تا مرز نیاز به بستری شدن در بخش آی سی یو بیمارستان شده و مرگ بیمار را در پی دارد.
وی تصریح کرد: آنفلوانزا نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ها ندارد و از آنجا که استفاده از داروهای کورتیکواستروئید بخصوص دگزامتازون جایگاهی در درمان آنفلوانزا ندارد و مصرف آن عوارض جبران ناپذیری بدنبال دارد، توصیه می شود تا پزشکان از تجویز این گروه از داروها اجتناب ورزند.
رحمانی تاکید کرد: مصرف این داروها تنها در شرایط خاص برای بیماران بستری و با تشخیص پزشک متخصص انجام می شود.
وی درباره تفاوت بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی اظهار کرد: آنفلوانزا دستگاه تنفسی را درگیر کرده و علائم تنگی نفس، سرفه، بدن و سردرد و تب بالای 38.5 درجه بدون آبریزش بینی را بدنبال دارد، درحالی که در سرماخوردگی این علائم وجود ندارد و یا بصورت خفیف ظاهر می شود.
رحمانی بروز ناگهانی و شدید این علائم را از دیگر نشانه های آنفلوانزا برشمرد.
وی افزود: گلو درد، گرفتگی بینی، ورم و التهاب مغزی و قلبی و ورم مفاصل از دیگر علائم نادر این بیماری است.
این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: این بیماری بصورت بالینی و توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود و در مواقع شیوع اپیدمی (ابتلای بیش از حد معمول افراد یک جامعه به یک بیماری) برای تشخیص قطعی به آزمایش های تخصصی نیاز است که رایگان در مراکز بهداشتی انجام می شود.
رحمانی ادامه داد: علائم آنفلوانزا سه تا پنج روز طول می کشد و در بیشتر افراد که مشکل نقص سیستم ایمنی ندارند، بدون درمان و مراجعه به پزشک، بهبودی حاصل می شود.
وی تاکید کرد: البته در گروه های پرخطر نظیر مادران باردار، سالمندان، کودکان، افراد مبتلا به دیابت، بیماریهای مغزی، قلبی و ریوی پیشرفته و بیماران مبتلا به رماتسیم، بیماریهای پوستی و ایدز، افراد بسیار چاق و یا لاغر و مبتلایان به سوء تغذیه مراجعه به پزشک متخصص و مصرف داروهای ضد ویروسی ضروری است.
وی افزود: این داروها بصورت رایگان در برخی داروخانه ها در اختیار بیماران قرار می گیرد.
رحمانی، واکسیناسیون آنفلوانزا بخصوص برای افراد پرخطر در اوایل مهرماه، مصرف میوه و سبزیجات و مایعات فراوان در فصول سرد و استراحت برای افرادی که علائم تنفسی جزیی در آنان پدیدار شده را از راهکارهای موثر برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری عنوان کرد.
خبرنگار:شکوفه سلیمانی**انتشار:جهانبخش صفری
8125/6021انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *