خطر استفاده ورزشکاران از هورمون های استروئیدی جدی استدکتر «محمد امانی» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این هورمون ها به صورت غیرمجاز استفاده می شود و می تواند آسیب های کبدی به خصوص سرطان کبد ایجاد کند.
وی با بیان این که نقش این هورمون های تزریقی در ابتلا به سرطان کبد ثابت شده است، از ورزشکاران خواست که از مصرف آنها خودداری کنند تا دچار عوارض نشوند.

**کبد چرب و سرطان کبد
دکتر امانی با اشاره به این که کبد چرب هم می تواند به سرطان کبد منجر شود، اظهار کرد: با توجه به روند موجود افزایش ابتلا به کبد چرب، انتظار داریم که در سال های آینده سرطان کبد، بیشتر شود.
وی اظهار کرد که کبدچرب در مراحل ابتدایی به راحتی قابل درمان است و اگر این کار به موقع انجام نشود، فرد دچار مشکلات فراوانی می شود، با کنترل کبدچرب می توان از بروز یکی از کشنده ترین سرطان ها جلوگیری کرد.
امانی با اشاره به این که مردم مراقب برخی از بیماری ها مانند هپاتیت هستند تا دچار آنها نشود اما توجه جدی به چرب شدن کبد ندارند، افزود: اصولا تعداد زیادی از شهروندان مبتلا به کبد چرب از بیماری خود اطلاعی ندارند.
وی با اشاره به اینکه معمولا سرطان کبد در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد، گفت: مبتلایان به مرور زمان دچار درد می شوند و عفونت، آبسه، تب و لرز، خواب آلودگی و گاه اوقات زردی می تواند از علائم این بیماری باشد و با تشدید این بیماری، شکم بیمار هم آب می آورد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد که افراد با مشاهده این علائم حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا در صورت بیماری، مداوا بر روی این فرد انجام شود.

**مصرف تریاک در ایجاد سرطان کبد نقش مهمی دارد
وی به نقش سیگار و تریاک در ابتلا به این بیماری هم اشاره کرد و گفت: مصرف سیگار و تریاک می تواند در ایجاد برخی از سرطان ها به خصوص سرطان کبد نقش مهمی داشته باشد.
متخصص گوارش و کبد با اشاره به افزایش مصرف سیگار در کشور، از مردم تقاضا کرد که با پرهیز از مصرف این مواد، به حفظ سلامتی خود کمک کنند.
وی ادامه داد که علاوه بر مصرف سیگار و تریاک، چاقی هم یک ریسک و فاکتور مهم سرطان کبد است و الکل هم می تواند نارسایی کبد ایجاد کند و عامل مهمی برای ابتلا به کبدچرب باشد که به مرور زمان سبب ایجاد سرطان کبد می شود.
به گفته امانی، ورزش و رژیم غذایی مناسب از عوامل مهمی است که در پیشگیری از سرطان ها از جمله کبد نقش دارند.
وی همچنین با اشاره به این که استفاده از قهوه برای پیشگیری از سرطان کبد مفید است، گفت: استفاده از قهوه برای جلوگیری از سرطان کبد ثابت شده و مردم می توانند آن را به این منظور استفاده کنند. حتی به افرادی هم که مشکلات کبدی دارند، توصیه شده که از قهوه بیشتر استفاده کنند.
متخصص گوارش و کبد گفت: در عین حال قهوه ممکن است که ریفلاکس را تشدید کند، به همین دلیل افرادی مشکل ریفلاکس دارند، نباید از این محصول غذایی استفاده کنند.

** هپاتیت B و C علت شایع بروز نارسایی کبدی
وی، هپاتیت B و C را علت شایع بروز نارسایی کبدی دانست و گفت: خوشبختانه طرح واکسیناسیون هپاتیت B در سال های اخیر در کشور ما آغاز و افراد زیادی در مقابل این بیماری واکسینه شدند.
امانی اظهار امیدواری کرد که در سال های آینده میزان ابتلا به هپاتیت B در کشور کاهش یابد و به همین دلیل پیش بینی می شود سرطان کبد ناشی از این بیماری کاهش پیدا کند.
متخصص گوارش و کبد، نحوه انتقال هپاتیت C از طریق سرنگ های آلوده به خصوص بین معتادان تزریقی اعلام کرد و گفت: داروهای خوبی برای کنترل هپاتیت C در داخل کشور تولید شده و با این داروها می توان بیماری را کنترل و از ایجاد سیروز یا نارسایی کبدی جلوگیری کرد.

**سم آفلاتوکسین و سرطان
امانی همچنین گفت: خوردن محصولات غذایی حاوی افلاتوکسین می تواند برای بدن مضر باشد. این ماده معمولا در اقلامی همچون آجیل، ذرت و بادام زمینی وجود دارد که نگهداری ناصحیح و نامناسب آنها موجب تولید این سم سرطان زا در انها شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران برلزوم نگهداری صحیح این محصولات غذایی تاکید کرد و گفت: نگهداری صحیح می تواند از بروز این سم که سرطان زا می باشد، جلوگیری کند.

** سرطان کبد در مردان شایع تر است
وی با اشاره به این که سرطان کبد در مردان شایع تر است، اظهار کرد: بروز این سرطان در افراد بالای 60 سال بیشتر است.
متخصص گوارش و کبد بیان کرد: اکثر توده های کبدی که در سنین جوانی به وجود می آیند، خوش خیم هستند و توده های خوش خیم هم معمولا بدون علامت می باشند.
وی با اشاره به این که هرچه سن افراد به خصوص مردان بالاتر می رود، احتمال ابتلا به سرطان ها از جمله کبد در آنها بیشتر می شود، گفت: جامعه ما به سمت پیرشدن سوق پیدا کرده و پیش بینی می کنیم در سال های آینده انواع سرطان از جمله کبد در کشور ما افزایش پیدا کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در صورتی که سرطان کبد به موقع تشخیص داده شود، با جراحی یا یکسری روش های دیگر، می توان آن را درمان کرد. متاسفانه اگر این بیماری مقداری پیشرفت کند، احتمال موفقیت جراحی به کمتر از 30 درصد می رسد.
وی با اشاره به تصفیه خون که یکی از وظایف کبد است، گفت: اگر این عضو بدن دچار ایراد شود عملا سم زدایی صورت نمی گیرد و فرد دچار مشکلات متعدد خواهد شد.

** وضعیت ابتلا به سرطان در ایران
وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر انواع سرطان ها افزایش پیدا کرده اند، گفت: بین سال های 1990 تا 2015 میلادی در کشور ما میزان بروز سرطان ها حدود دو برابر شده است.
امانی با اشاره به اینکه شیوع سرطان ها همچنان در ایران کمتر از شیوع آنها در دنیا است، گفت: ما می توانیم با روش های پیشگیری، جلوی بسیاری از این سرطان ها را بگیریم.
وی ادامه داد هرچند سرطان کبد بیشترین میزان مرگ و میر را به همراه دارد و جزء پنج سرطان بدخیم است، اما میزان شیوع آن در کشور ما کم است و از سرطان های شایع نیست. در قسمتی های از آسیای شرقی و افریقا این بیماری شایع تر است.
علمی **1201 **1368
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور* انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *