سالم پیرشدن در دستور کار نظام سلامتدکتر محمدتقی جغتایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: وزارت بهداشت توصیه ها یا اقداماتی را در دست اجرا دارد تا افراد در دوران جوانی و میانسالی خدمات پیشگیرانه از لحاظ جسمی و روحی را دریافت کنند و دوران سالمندی را با مشکلات جسمی و روحی کمتری سپری کنند.
وی اظهار کرد: اصلاح سبک زندگی، افزایش تحرک بدنی و تغذیه سالم از جمله اقدامات این وزارتخانه است تا ضمن کاهش بیماری ها از جمله قلبی و عروقی و معلولیت ها، شاهد کم شدن استرس های روانی در این افراد باشیم.
جغتایی با اشاره به این که وزارت بهداشت برنامه هایی در دست اجرا دارد تا سالمندان دچار مشکلات جسمی، روحی و روانی نشوند، ادامه داد: با تحقق این اقدامات، بسیاری از مشکلات درمانی که سالمندان در حال حاضر با آنها درگیر هستند، کاهش می یابد.
وی بیان کرد: کشورهای پیشرفته اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده اند و توانستند شرایط خوبی را برای وضعیت جسمی و روحی سالمندان خود فراهم کنند و ما هم باید در این مسیر گام برداریم.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی با اشاره به این که تدوین سند ملی سالمندی مراحل نهایی خود را می گذارند، گفت: این سند شامل خدمات درمانی، توانبخشی و رفاهی است.
وی با بیان این که همه خدمات مورد نیاز سالمندان در سند ملی سالمندی به طور جامع دیده می شود، افزود: در تلاش هستیم حمایت های لازم از افراد سالمند انجام گیرد تا شرایط جسمی و روحی مطلوبی برای آنان فراهم شود.
جغتایی گفت: وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان بهزیستی کشور تحت نظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حال تدوین سند ملی سالمندی هستند.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی به وظائف اصلی وزارت بهداشت در این سند اشاره کرد و گفت: خدمات پیشگیری، درمانی و توانبخشی پزشکی برعهده این وزارتخانه است .
علمی ** 1201 **1440
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور* انتشار:گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *