محققان:خانه داری خطر مرگ را کاهش می دهدبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، این تحقیق جدید که توسط محققان دانشگاه مک مستر در کانادا انجام شد، نشان داد که پرداختن به امور منزل مانند باغبانی، شست و شوی زمین و یا تمیز کردن آشپزخانه می تواند زندگی انسان را نجات دهد.
بر اساس نتایج این تحقیق، پنج بار در هفته پرداختن به کارهای خانه که باعث فعالیت فیزیکی می شوند، خطر مرگ را تا 28 درصد و خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 20 درصد کاهش می دهد.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، هر اندازه این قبیل فعالیت ها بیشتر باشد، صرف نظر از ماهیت آن کار، به نفع سلامت فرد خواهد بود؛ به طوری که 750 دقیقه فعالیت فیزیکی در هفته، احتمال مرگ زودهنگام را تقریبا 40 درصد کاهش می دهد.
محققان امیدوارند که گزارش انها در نهایت موجب تشویق مردم به تحرک بیشتر شود.
آنها در این مطالعه وضعیت 130 هزار نفر را برای هفت سال پیگیری کردند. افراد شرکت کننده در این مطالعه 35 تا 70 ساله و از 17 کشور مختلف بودند.
در ابتدای این مطالعه، هر فرد اطلاعاتی را در زمینه وضعیت اجتماعی و اقتصادی، عادات و شیوه زندگی، سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی عروقی، وزن، قد، اندازه دور کمر و باسن و فشار خون ارائه داد.
آنها همچنین یک پرسشنامه در زمینه انواع فعالیت فیزیکی که معمولا انجام می دهند پر کردند. محققان از این پرسشنامه برای محاسبه متوسط سطوح فعالیت این افراد استفاده کردند.
این مطالعه مشخص کرد که با هفته ای 150 دقیقه فعالیت، هشت درصد مرگ و میر ها قبل پیشگیری خواهد بود و میزان ابتلای افراد به بیماری های قلبی و عروی حدود 5درصد کاهش خواهد یافت.
محققان با تاکید بر این که نوع فعالیت فیزیکی اهمیت ندارد، اظهار داشتند: فعالیت های موثر در سلامتی می تواند برای تمیز کردن خانه و حتی راه رفتن سریع به سمت محل کار باشد.
این مطالعه رابطه فعالیت فیزیکی را با کاهش خطر مرگ و میر تایید می کند.
سازمان جهانی بهداشت به بزرگسالان 18 تا 64 ساله توصیه می کند که در هفته 150 دقیقه ورزش هوازی (ایروبیک) و هفته ای دو بار نیز ورزش های استقامتی نیز انجام دهند.
علمی **2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *