نماینده اردکان: با بی توجهی به نخبگان زمینه پدیده فرار مغزها فراهم می شودمحمدرضا تابش روز پنجشنبه در دیدار جمعی از فارغ التحصیلان سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان در یزد با قدارنی از نقش آفرینی جوانان در عرصه های مختلف افزود: باور کردن جوانان و نخبگان می تواند پشتوانه فکری و اجرایی عظیمی را ایجاد کند و کشور را در مدار علم و تعقل و توسعه پایدار و متوازن رهنمون کند.
وی عنوان کرد: نقش نخبگان به عنوان یک مغزافزار و سرمایه انسانی ارزشمند، در تکامل و جهت دهی به برنامه ریزی ها و اقدامات دستگاه های اجرایی، بسیار تاثیرگذار است.
وی با تاکید بر آسیب شناسی مشکلات نخبگان و وضعیت نگران کننده مهاجرت آنان اظهار کرد: نخبه گزینی و حذف امتیازهای تبعیض آمیز و میدان دادن به جوانان و زنان باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد و از شعارهای بی حاصل پرهیز شود.
تابش تصریح کرد: کشور در حال توسعه است و نیاز به منابع انسانی متخصص و نخبه دارد و نباید با بی اعتنایی به فرهیختگان و استعدادهای ناب علمی، سبب گوشه نشینی آنان و تشدید پدیده خسارت آفرین فرار مغزها شد به خصوص که آمارهای نگران کننده و تاسف باری از مهاجرت نخبگان به اروپا و آمریکا و اخیرا نیز کشورهای حاشیه خلیج فارس شنیده می شود.
عضو هیات امنای دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه براساس آمار صندوق بین المللی پول در بین 91 کشور در حال توسعه و توسعه نیافته، ایران در زمره سه کشور نخست فرار مغزها قرار دارد، گفت: 2.5 میلیون ایرانی در خارج زندگی می کنند که 60 درصد آنها در آمریکا هستند و باسوادترین اقلیت آن کشور را تشکیل داده اند.
تابش با اشاره به تصدی مسئولیت های مهم در برخی کشورها توسط جوانان و نخبگان ایرانی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی اداری دولت دوازدهم، قرار است در مدیریت پایه از انتصاب مدیران بالای 55 سال با سابقه بیش از 25 سال ممانعت شود و تا پایان قانون برنامه ششم توسعه، سهم مدیران زن در پست های مدیریتی به 30 درصد افزایش یابد که امیدوارم این مهم تحقق یابد و روند میانگین سنی دولت های پس از انقلاب که تاکنون افزایشی بوده به سمت جوانگرایی پیش برود.
نماینده مردم اردکان همچنین عنوان کرد: باید سامانه اطلاعاتی جامعی از متخصصین و نخبگان استان یزد تهیه شود تا بر مبنای آن آسیب شناسی و سیاستگذاری صورت گیرد.
عضو هیات امنای دانشگاه یزد با قدردانی از فعالیت منسجم و ایجاد تشکل برای فارغ التحصیلان استعدادهای درخشان در یزد و تاکید بر تعمیم آن به کل استان، خواستار ارتباط بیشتر مدیران اجرایی و صنعتی استان با این تشکل ایده آفرین و خردورز شد.
در این دیدار نیز فارغ التحصیلان و اعضای هیات مدیره انجمن دانش آموختگان استعدادهای درخشان یزد به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و از توجه و حمایت نماینده مردم اردکان به جوانان و نخبگان تجلیل کردند.
استان یزد یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت دارد و هم اکنون حدود 100هزار نفر دانشجو در 60مرکز آموزش عالی و دانشگاهی استان تحصیل می کنند.
استان یزد چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی و یک نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.
اردکان 98 هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن در 60 کیلومتری شمال شهر یزد واقع است.
7544*2047* خبرنگار: مژگان دشتی** انتشار: عباسقلی اشکورجیریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *