هوای ایلام مستعد بارش های رگباری استمجتبی میهن پرست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این بارش های پراکنده در ارتفاعات بیشتر است و وزش باد به نسبت شدید مهمترین پدیده جوی استان ایلام است.
وی یادآور شد: این پدیده جوی تا اوایل هفته آینده در سطح استان ایلام در ساعات مشخص ظهر و غروب فعالیت دارد.
رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام تاکید کرد: با توجه به وزش باد در سطح استان ایلام و خشکی زمین گرد و غبار رقیق محلی نیز دور از انتظار نیست.
به گفته میهن پرست: دمای هوای استان در اواخر هفته جاری نسبت به هفته گذشته کاهش محسوس خواهد داشت و هوا رو به خنکی می رود.
به گزارش ایرنا، 403 میلی متر بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری (اول مهر سال 95 تا پایان شهریور سال 96) در استان ایلام باریده است.
این میزان بارش نسبت به سال زراعی گذشته 53 درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت 14 درصد کاهش را نشان می دهد.
میزان نزولات جوی ثبت شده در شهرستان ایلام 469 میلی متر است که در قیاس با بارش های سال زراعی گذشته 51 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 16درصد کاهش داشته است.
بیشترین بارش در این مقطع زمانی در شهرستان ایوان با 688 میلی متر گزارش شده که نسبت به سال زراعی گذشته 41 درصد کاهش داشته ولی در مقایسه با میانیگن بلند مدت هشت درصد افزایش داشته است.
همچنین کمترین میزان بارش ها در شهرستان مهران با 138 میلی متر بود که در مقایسه با بارش های سال گذشته 56 درصد و نسبت به میانیگن بلند مدت 37 درصد کاهش ثبت شده است.
با توجه به کاهش محسوس بارش ها از منظر هواشناسی استان ایلام بر خلاف بارش های چشمگیر سال زراعی 95 – 94، در سال زراعی جاری خشکسال بوده که امیدواریم با تغییرات اقلیمی در سال زراعی 96- 97 میزان بارش ها به وضعیت مطلوب برسد.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشار دهنده: حسن کهزادیان
717/6119انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *