وظیفه صندوق شکوفایی و نوآوری توزیع پول نیستبه گزارش روز چهارشنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، یکی از میهمانان بیست و ششمین نشست روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، بهزاد سلطانی رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست جمهوری بود، نوع صحبت های سلطانی در این جلسه نشان از آن داشت که بسیاری از دست اندرکاران حوزه علم و فناوری بخصوص برخی روسای پارک ها با وظایف این صندوق ناآشنا هستند و به گفته وی تعدادی تصور می کنند که این صندوق تنها برای توزیع پول ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه هدف از ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی ایجاد زیر ساختها و سیاستگذاری و هدایت مناسب برای کاربردی کردن دانش و تجاری سازی نوآوری ها و دستاوردهای پژوهشی از طریق خدمات مالی و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان است گفت: شما مطمئنا در این وظایف صندوق نوآوری و شکوفایی توزیع پول را نمی بینید.
رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست جمهوری با تاکید براینکه، هیات امنای این صندوق هرسال دو بار تشکیل می شود، اظهارکرد: تنها خواسته هیات امنا از ما حرکت در راستای این اهداف است.
وی درادامه به تشریح تفاوت سرمایه صندوق شکوفایی و نوآوی با سایر دستگاه ها و صندوق های دولتی پرداخت و گفت:تفاوت ما با وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی این است که ما سرمایه داریم و آنها اعتبارات و هزینه عمرانی دارند ضمن اینکه ما مسئولیت چرخش دائمی سرمایه را داریم اما آنها هزینه کرد و اعتبار و ردیف بودجه دارند.
سلطانی ادامه داد: اگر ردیف بودجه دستگاه دولتی تمام شود سال بعد دوباره به آنها اعتبار تعلق می گیرد این درحالی است که سرمایه بایستی بچرخد و صبر کنیم که تسهیلات داده شده به شرکت های دانش بنیان برگردد تا دوباره بتوانیم به شرکت های دیگر تسهیلات بدهیم.
وی افزود: این بدان معنی است که اگر با همین حجم تخصیصی جلو رفته و ادامه دهیم و آن نیم درصد را نیز به ما ندهند سال 1402 دیگر صندوق پولی برای ارائه تسهیلات نخواهد داشت.
طبق قانون نیم درصد بودجه باید در اختیار این صندوق قرار گیرد تا با ارائه تسهیلات مناسب، تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتری به مرحله تجاری‌سازی برسد.
سلطانی با تاکید براینکه، موضوع برگشت تسهیلات و همچنین مشارکت برای صندوق شکوفایی و نوآوری بسیاری جدی است گفت: این درحالی است که در دستگاه دولتی بلاعوض نیز می توانند تسهیلات بدهند البته اگر نیم درصد را به ما بدهند ما نیز قادر به ارائه تسهیلات بلاعوض هستیم.
وی در ادامه اظهارکرد: صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست جمهوری در بعضی موارد بخصوص در بخش شرکت های نوپا علاقمند است تسهیلات بلاعوض بدهد که تاکنون موفق نشده است.
وی با اشاره به تفاوت صندوق شکوفایی و نوآوی با سایر صندوق های حمایتی نیز گفت:تفاوت ما با صندوق های حمایتی این است که آنها گرنت یا بلاعوض می دهند و نگاه حمایتی صرف دارند اما ما تسهیلات می دهیم و یا در انجام پروژه مشارکت می کنیم و نگاه ما توسعه ای است.
سلطانی ادامه داد: صندوق های حمایتی در مرحله تحقیقات ورود پیدا می کنند، این درحالی است که صندوق شکوفایی و نوآوری بعد ازنمونه صنعتی باید ورود کند، ضمن اینکه آنها به افراد و دانشگاه ها و دولتی ها می توانند تسهیلات بدهند اما صندوق شکوفایی و نوآوری صرفا به شرکت های خصوصی و تعاونی می تواند تسهیلات بدهد.
وی همچنین گفت: صندوق شکوفایی و نوآوری 21 خدمت به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند و بعبارتی می تواند همه عمر یک شرکت را البته به غیر از تحقیق که به مرحله نمونه سازی نرسیده است را پوشش دهد.
رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری در ادامه در خصوص شرایط شرکت های دانش بنیان برای دریافت تسهیلات این صندوق نیز با بیان اینکه این شرکت ها بایستی 1+5 شرط داشته باشند، ثبت و خصولتی نبودن شرکت ها، احراز دانش‌ بنیانی از سوی معاونت علمی‌ و فناوری ریاست ‌جمهوری را از مهمترین شرایط دریافت حمایت عنوان کرد و افزود:ضمن اینکه طرح شرکت‌ها باید از جمله طرح های فناوری‌های برتر باشد و ارزش افزوده ویژه ایجاد کند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه، 80 درصد فعالیت‌های صندوق برون‌سپاری می‌شود، اضافه کرد: ضمن اینکه20 درصد فعالیت‌های این صندوق نیز داخلی است.
سلطانی همچنین در خصوص سهم تسهیلات ارائه شده به واحدها نیز گفت: حوزه فناوری‌های زیستی از جمله حوزه هایی است که بالاترین تسهیلات را دریافت کرده است و حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) الکترونیک و کنترل در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی همچنین گفت: بیشترین تسهیلات اعطا شده صندوق به شرکت‌ها مربوط به شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری است، به طوریکه 186 میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان، 16 میلیارد تومان به شهرک علمی و صنعتی، 143 میلیارد تومان به مراکز رشد و 6 میلیارد تومان به مراکز ویژه پرداخت شده است.
رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری همچنین یادآور شد: در طول چهار سال گذشته از میزان اعتبار 2200 میلیارد تومان تعلق گرفته به این صندوق جدا از هزینه های داخلی صندوق حدود یکهزار و 715 میلیاردتومان آن مصوب شده است.
وی درادامه اظهارکرد:: با مذاکرات انجام شده با بانک ها نیز مبلغ 266 میلیارد تومان به شرکت‌های دانش بنیان اعتبار داده شده است که از این میزان 48 میلیارد تومان تسهیلات و ما بقی بابت صدور ضمانت‌نامه است.
بیست و ششمین نشست روسای پارک های علم و فناوری‌ سراسر کشور روز چهارشنبه در محل سالن جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
** 1836 **1440
خبرنگار: یوسف درویشی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *