پژوهشگاه دانش های بنیادی در میان 500 موسسه علمی برتر جهانبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تنها موسسه ایرانی است که در فهرست رتبه‌بندی سال 2017 نیچر ایندکس/Nature Index جایگاه 474 در میان موسسه های علمی برتر به دست آورد.
موسسه نیچر ایندکس هر سال به رتبه‌بندی موسسه‌ ها در سراسر جهان بر پایه دستاوردهای پژوهشی آنها در سال گذشته، می‌پردازد. این رتبه‌بندی بر پایه بخش محدودی از دستاوردهای پژوهشی موسسه‌ها انجام می‌شود و برای درک بهتر جایگاه موسسه‌ها باید نظام‌های رتبه‌بندی دیگر نیز مرور شوند.
نیچر ایندکس با شمارش مقاله‌های پدیدآوران در نشریه‌های نمایه‌شده‌، امکان رتبه‌بندی موسسه‌ها را بر پایه سه معیار کلیدی شمار مقاله‌ها (AC)، شمار کسری (FC) و شمار کسری وزنی (WFC) فراهم می‌آورد.
شمار مقاله‌ها یعنی تعداد مقاله‌های منتشر شده در نشریه‌ها بدون توجه به شمار پدیدآوران؛ شمار کسری سهم مشارکت هر پدیدآور در نگارش یک مقاله را محاسبه می‌کند، کل امتیاز شمار کسری یک مقاله برابر با یک است، یعنی اگر 10 نفر در نگارش یک مقاله شرکت کرده باشند شمار کسری هر پدیدآور برابر با یک دهم است. شمار کسری وزنی ویرایش اصلاح‌شده شمار کسری است.
در حوزه‌های ستاره‌شناسی و اخترفیزیک به دلیل حجم بالای انتشارات نسبت به دیگر حوزه‌ها در نمایه نیچر، به انتشارات این حوزه وزن داده می‌شود تا تأثیرشان کمتر شود.
مقاله‌های منتشرشده در سال 2016 نزدیک به 70 نشریه برتر در حوزه‌های شیمی، علوم محیط و زمین‌شناسی، علوم زیستی و علوم فیزیک شمارش و ارزیابی شده‌اند. در جدول یک امتیاز کل به همراه رتبه‌های ملی و جهانی موسسه برتر ایرانی در این نظام رتبه‌بندی آمده است.
افزون بر این، موسسه‌های ایرانی دیگری نیز هستند که در نشریه‌های پیش‌گفته مقاله دارند، اگرچه نام آنها در فهرست 500 موسسه برتر قرار نگرفته است.
بر پایه این گزارش در سال 2017، دانشگاه هاوردار با انتشار 2665 مقاله و شمار کسری وزنیِ نزدیک به 750، پیشتاز موسسه‌های آکادمیک جهان است. سپس دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد، موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه توکیو، کالیفرنیا و دانشگاه پکن قرار دارند.
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف، با راه‌اندازی سامانه «نما» (جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان) می‌کوشد نتایج نظام‌های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کرده و گزارش‌هایی کاربردی را در اختیار سیاست‌گذاران بگذارد. سامانه «نما» در دسترس همگان است.
علمی**9157
تنظیم: منصوره شوشتری**انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *