پیرزن جاجرمی توله یوزپلنگ را از مرگ حتمی نجات دادرئیس اداره محیط زیست جاجرم یکشنبه در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حدود 10 روز پیش سه قلاده توله یوزپلنگ به همراه مادرش در 40 کیلومتری منطقه محل سکونت خانواده این پیرزن تصویربرداری شده بود که این یوزپلنگ روز گذشته (شنبه) برای یافتن طعمه به محل زندگی این افراد نزدیک می شوند.
سیدمحمد موسوی سلطان آبادی گفت: سگ ها پس ازمشاهده یوزپلنگ ها، آن ها را دنبال می کنند که یکی از توله ها در بالای درخت پناه می گیرد و زن روستایی هم با مشاهده چنین وضعیت به مدت زیادی مقابل سگ ها قرار می گیرد.
وی افزود: پس از گذشت حدود 2 ساعت یکی از پسرانش به این محل می رسد و محیط بانان را در جریان امرقرار می دهد که آن ها هم یوز را پس از امن کردن منطقه به مسیری که خانواده اش رفته بودند، هدایت می کنند.
رئیس اداره محیط زیست جاجرم با اشاره به اینکه تخمین زده می شود حدود هفت یوزپلنگ در این منطقه باشند، گفت: در 10 روز گذشته از 5 قلاده یوز فیلم بردای و تصویربرداری شده است.
منطقه میاندشت جاجرم با گستره 84 هزار و 435 هکتار دارای مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش در 10 کیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد.
پناهگاه حیات وحش میاندشت با پارک ملی گلستان 100 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده ˈقرخودˈ در شهرستان مانه و سملقان 80 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده ˈخار تورانˈ شاهرود 75 کیلومتر و با منطقه حفاظت شده ˈسالوکˈ اسفراین 30 کیلومتر فاصله دارد.
این پناهگاه ویژگی خاصی برای زندگی گونه های مختلف جانوری از جمله یوز دارد که آنرا به عنوان تنها زیستگاه دشتی یوز آسیایی در کشور معرفی می کند.
همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط ˈانجمن یوزپلنگ ایرانیˈ در سال 1387، جمعیت یوزپلنگ در منطقه میاندشت جاجرم در سال 1384 شش تا 10 قلاده برآورد شد ولی جمعیت این جانور از سال 1386 دچار کاهش شده که احتمالا یکی از مهمترین علل آن خشکسالی و کاهش جمعیت جوندگان و خرگوش در منطقه بوده است.
مطالعات مذکور مشخص کرد که عوامل محیطی غیرقابل پیش بینی در کوتاهترین زمان تاثیر قابل ملاحظه ای بر جمعیت طعمه خوارانی که از مرکز محدوده پراکنش دور هستند، می گذارد.
این مطالعات و وجود چنین گزارش هایی از وضعیت یوز در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم موجب شد تا در سالهای اخیر 320 هکتار از مساحت این منطقه به امر تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی اختصاص داده شود.
6042 انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *