کاهش 56 درصدی بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیهفرهاد سرخوش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یکی از دلایل اصلی کاهش تراز دریاچه ارومیه را کاهش چشمگیر باراش ها دانست و افزود: تراز کنونی نگین آبی آذربایجان به یکهزار و 270 متر و 23 سانتی متر رسیده که از کمترین تراز ثبت شده 19 سانتی متر بالاتر است.
وی با تاکید بر اینکه تراز این دریاچه طی روزهای آینده با بارش باران افزایش یابد، اظهار کرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 205 میلی متر بارندگی یکی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است.
سرخوش با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رهاسازی آب سدها از آذرماه هرسال آغاز می شود.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به این خشکسالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون دریاچه ارومیه وجود نداشت.
به گزارش ایرنا، تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن تنها 19 سانتی متر فاصله دارد و بعید به نظر می رسد طی سال جاری رکورد جدیدی در کاهش تراز آن تجربه شود.
دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است.
3072/3214
** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *