کشف گونه جدید عنکبوت در ایرانبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از ‘وب دا’ در شیراز، دکتر ابوذر سلطانی گفت: در معاونت پژوهشی دانشگاه، طرحی تحقیقاتی با عنوان بررسی خون و پراکنش گونه ای عنکبوت ها در استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر گونه های مهم پزشکی در سال 95، به مرحله نگارش و اجرا درآمد؛ این طرح، پایان نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حشره شناسی پزشکی،’امین حسین پور’ است.
وی که خود مسوولیت استاد راهنمای این طرح پژوهشی را بر عهده داشته است، افزود: در این مطالعه، پس از بررسی ها یک گونه ناشناس عنکبوت مشاهده و پس از ارسال به خارج از کشور و تایید دانشمندان این حوزه، به عنوان یک گونه جدید برای دنیا شناخته شد.
این عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی، اضافه کرد: با توجه به محل نمونه برداری این عنکبوت که از روستاهای اطراف کوه دنا صید شده، نام آن را ‘اوارکا دنا (Evarchadena)’ گذاشتیم که توصیف این گونه در مجله تخصصی معتبر Peckhamia منتشر شده است.
سلطانی، با بیان اینکه تایید و نامگذاری این عنکبوت از سوی محقق جوان کشورمان، ‘علیرضا زمانی’ انجام شده، گفت: این عنکبوت، اهمیت پزشکی ندارد و زهرآگین نیست.
علمی (1) ** 1201 **1440
دریافت کننده: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *